تبلیغات
صراط - راهپیمایی در مترو!
راهپیمایی در مترو! | خلاف عادت! ,

... و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و كشور اسلامى و مخالف با حیثیت جمهورى اسلامى است به طور قاطع اگر جلوگیرى نشود، همه مسئول مى‏باشند. و مردم و جوانان حزب‏اللهى اگر برخورد به یكى از امور مذكور نمودند به دستگاههاى مربوطه رجوع كنند و اگر آنان كوتاهى نمودند، خودشان مكلف به جلوگیرى هستند. خداوند تعالى مددكار همه باشد.

فرازی از وصیتنامه­ی سیاسی- عبادی امام امت(ره)

***

.

ساعت 9 صبح دوشنبه 22 بهمن، ایستگاه مترو امام خمینی(ره)، سکوی خط 1 به سمت صادقیه. حدود 30 نفر از بچه­ها آمده­اند، و البته هیچ­کس کچل! نکرده.

برنامه این است: می­خواهیم روی بنرهای تبلیغاتی کمپانی Nestle در مترو با اسپری شعار بنویسیم و پلات­های A0ی که قبلا تهیه شده را با سریش روی آن­ها بچسبانیم. تراکت­های کف­دستی هم برای معرفی مبسوط کمپانی Nestle به مسافرین مترو آماده شده است. (متن این تراکت در ادامه­ی مطلب آمده است.)

بله! دوستان قبلا به اندازه­ی کافی توصیه کرده­اند: "متمدنانه برخورد کنید!"، "طوری رفتار نکنید که مردم بدبین بشوند."، "با مأمورین مترو اصلا تندی نکنید، این قضایا به اونا ربطی نداره."، " مراقب باشید به اموال عمومی لطمه­ای وارد نشه" و ... و متأسفانه همه­ی توصیه­ها سلبی! این کار رو نکنید، اون کار رو نکنید ... کسی در مورد محتوای کار و این­که چه­طور عمل کنیم نظری ندارد! شاید اصلا کسی به این موضوع فکر نمی­کند، البته غیر از خودمان!

محتوای شعارها و پلات­ها هم لابد، تقابل با اسرائیل و کمپانی­های اسرائیلی و صد البته با فعالیت­های تجاری و تبلیغاتی این کمپانی­ها در ایران!

.

رأس ساعت 9:30 عملیات شروع می­شود. بچه­ها به دو گروه تقسیم شده­اند. یک گروه برای سکوی این طرف خط و گروه دوم هم، بندگان خدا برای هر ایستگاه باید سریع خودشان را به سکوی آن طرف برسانند و پس از آن­که به خدمت بنر رسیدند، سریع برگردند!

.

بگومگوهای بین بچه­ها و مأمورین محترم مترو در هر ایستگاه، کاملا طبیعی و پیش­بینی شده بود. اول آرامشان می­کردیم، بعد از ایشان می­خواستیم متن تراکت را بخوانند، و وقتی می­فهمیدند قضایا از چه قرار است، تازه بحث­ها شروع می­شد که این حرف­ها دلیل نمی­شود! شما باید مجوز داشته باشید، بعدا برای من مشکل درست می­شود و ...

بعضی­ها خیلی هماهنگ رفتار می­کردند و بعض­ها هم خیلی تند و خشن! مخصوصا ایستگاه آزادی که کمی شلوغ شد ...

.

راستی، تازه فهمیدم بین این مسافرین مترو که هر روز از کنار هم رد می­شویم، چه­قدر بچه­بسیجی در صحنه و ضابط قضایی وجود دارد! الحمدلله که در مترو هیچ منکری اتفاق نمی­افتد تا مورد نهی واقع شود؛ جز کارهای خودسرانه­ی امثال ما! که باعث می­شود ایشان از لاکشان بیرون بیایند و عکس­العملی نشان بدهند. البته ما مخلص همه­ی بچه بسیجی­ها هستیم و این درگیری­های شیرین هم تجربه­ی اولمان نیست!

این، فریضه­ی بزرگ امر به معروف و نهی از منکر است که در جامعه­مان دارد به محاق می­رود. یاد فرازی از سخنان امام حسین(ع) در منزل اذیب، پیش از ورود به صحرای کربلا و پس از شنیدن خبر شهادت قیس بن مسهر افتادم:

«ألا ترون أن الحق لا یعمل به و أن الباطل لا یتناهی عنه؟»

آیا نمی­بینید به حق عمل نمی­شود و باطلی که ساری و جاریست، مورد نهی قرار نمی­گیرد؟

***

یک خاطره­ی تکراری:

در یکی از ایستگاه­های بعد از ایستگاه آزادی، یکی از مسافرین با ما همراه شد، با هم صحبت می­کردیم، نظرش را می­گفت و نظر ما را می­پرسید، پیشنهاد می­داد و ...

بنده­ی خدا ما را خیلی ساده حساب کرده بود! در ایستگاه صادقیه دیدم دارد با موبایل فیلم­برداری می­کند. گفتم فلانی این کار را نکن، بچه حساس می­شوند، موبایلت را می­گیرند و ... اما گوش نکرد. چند دقیقه بعد دیدم چندتا از بچه­ها دورش را گرفته­اند و ... یکی از بچه­ها موبایل طرف را به من داد تا فیلم­ها و عکس­های گرفته شده را پاک کنم. گفتم: فلانی، مگر نگفتم فیلم نگیر، این هم نتیجه­اش! حالا بگو ببینم فیلم یا عکس خانوادگی که تو موبایلت نداری؟

گفت: چرا!

گفتم: پس همه­اش را با هم پاک می­کنم خیال راحت!

کمی به صرافت افتاد، به دوربین­های مداربسته­ی مترو اشاره کرد و گفت: دوربین­های مدار بسته­ی ما که همه­چیز را ثبت کرده، حالا شما گیر دادی به موبایل من؟

گفتم: راست می­گی­ها، بیا این هم موبایلت!

وقتی داشتیم دوباره سوار مترو می­شدیم، طرف داد زد: آقا همتی یادت باشه ما هواتون رو داشتیم­ها، ولی شما همکاری نکردید!­

چند لحظه­ای طول کشید تا به فکر افتادم طرف اسم من را از کجا می­دانست؟

از آنجا به بعد همه­ی بچه­ها همدیگر را همتی صدا می­زدند! محمد مهدی همتی، احسان همتی، مقداد همتی، میثم همتی، امیر همتی، حسن همتی، اون یکی حسن همتی و ...

.

***

انتقادات به ما:

1- "کار شما غیرقانونی است. وقتی حکومت اسلامی سرکار است، مملکت قانون دارد، نمی­شود هر کس سر خود هرکاری خواست بکند. اصلا عمل بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی شرعا حرام است و ..."

راستش را بخواهید وقتی جمله­ی "کار شما غیرقانونی است." را می­شنوم، خیلی جدی نگیرید، ناخودآگاه یاد سخنرانی امام خمینی(ره) در بهشت زهرا می­افتم که ایشان دولت بختیار را غیر قانونی اعلام کردند!

بر اساس فتوای تمامی مراجع معظم تقلید، ارتباط تجاری با شرکت­های وابسته به رژیم صهیونیستی شرعا حرام است. و مگر قوانین ما منبعث از اصول اسلام نیست؟

حالا بفرمایید کار ما غیرقانونی است یا مجوزی که دولت به کمپانی Nestle و امثال آن داده است تا در ایران فعالیت تجاری داشته باشند؟

 کار ما غیرقانونی است یا تبلیغات یک کمپانی صهیونیستی در ایستگاه­های متروی تهران؟

بر اساس همان منطقی که امام خمینی(ره) در سخنرانی خود در بهشت زهرا، دولت بختیار را غیر قانونی اعلام کردند، ما هم فعالیت تجاری کمپانی صهیونیستی Nestle در ایران و تبلیغاتش در ایستگاه­های متروی تهران را غیر قانونی می­دانیم و خواستار توجه مسئولین امر به قانون هستیم!

پاسخ دوم به این انتقاد هم، در فرازی از وصیتنامه­ی سیاسی- عبادی امام امت(ره) که در ابتدای همین پست آمد، به وضوح قابل درک است.

2- "چرا روند منطقی پیگیری موضوع را طی نکردید؟ چرا این روش را برای مقابله برگزیدید و ..."

اولا شما از کجا می­دانید روند منطقی پیگیری موضوع طی نشده است؟ تا کنون بیانیه­های بسیاری در رابطه با محکومیت فعالیت تجاری کمپانی­های صهیونیستی در ایران، از سوی تشکل­های دانشجویی مختلف صادر شده. حتی تجمع­های اعتراض­آمیزی هم مقابل وزارت امور خارجه و جاهای دیگر داشته­ایم. در این مورد خاص هم از یک هفته قبل با مدیرعامل متروی تهران مکاتبه شده بود که متن این نامه در ادامه­ی مطلب آمده است.

ثانیا چرا همه­اش حرف از "نکنید!" هاست. چرا برای حل مسائل کوچک ولی مهم این­چنینی، کسی به فکر نیست و فقط هنگامی که عده­ای خودسر مثل ما! دست به اقدام می­زنند دوستان به فکر می­افتند و نصیحت کردنشان گل می­کند که "راه حل این مشکلات این نیست!"، "کمی عمیق­تر به مسائل نگاه کنید!" و ...

باشد، حق با شماست، هرچه شما بگویید! حالا بفرمایید چه­کار باید بکنیم؟ و البته پس از آن، باید خودتان هم برای پیگیری طرحتان پیش­قدم شوید!

***

گفته­اند حراست متروی تهران می­خواهد از ما شکایت کند! خیالی نیست!

.

متن تراکت معرفی مبسوط کمپانی Nestle به مسافرین مترو:

نستله، یك كمپانی تغذیه­ی بین‌المللی است كه در سال 1866 میلادی در سوئیس تأسیس شده و اكنون در 100 كشور جهان، 350 كارخانه دارد.

شركت نستله (سوئیس) مالك 1/50% سرمایه‌گذاری تغذیه­ی اسرائیل است.

درسال 2000، این شركت میلیون‌ها دلار برای راه اندازی مركز Ranad در فلسطین اشغالی سرمایه‌گذاری كرد. در 1998 «پیتر برابك»، نماینده­ی نستله جایزه­ی صهیونیستی «جوبیلی» را از دست بنیامین نتانیاهو دریافت كرد. این بزرگ­ترین كمك مالی است كه رژیم صهیونیستی به شركت‌ها و شخصیت‌های حامی خود اختصاص داده است. شركت‌هایی كه در فلسطین اشغالی بیش­ترین سرمایه‌گذاری و روابط اقتصادی را با رژیم داشته باشند.

نستله، سرمایه‌گذاری در سرزمین‌های اشغالی را با خرید 10%‌ از سهام شركت تغذیه­ی اسرائیل به نام Osem آغاز كرد.

این شرکت دو سال بعد این سهم مالكیت را به 1/50% افزایش داد. در ژانویه 2002 طی قرادادی، مشمول معافیت مالیاتی دولت غاصب اسرائیل قرار گرفت.

شركت اصلی نستله اكنون در سرزمین‌های اشغالی در شهرك «سدیروت» واقع است. شهركی كه در شمال غزه ساخته شده است و اكنون مسكن 23000 نفر یهودی از كشورهای مغرب، ‌اتیوبی و كشورهای شوروی سابق است. نیمی از آن‌ها ظرف 10 سال اخیر به این منطقه مهاجرت كرده­اند.

نستله در شهرك «سدیروت» شركتی به مساحت 700 متر مربع احداث كرده و قرار است مركز تحقیقاتی با زیربنای 1700 متر مربع در همان­جا تأسیس نماید. نستله در سال 2000،‌ 20 میلیون دلار به صندوق غرامت هولوكاست واریز كرده است. این شركت همچنین 24% از كمك سالانه 6/5 میلیون دلاری رژیم صهیونیستی به شركت‌های اقتصادی را دریافت می‌كند.

بطور کلی این شرکت در مناطق اشغالی 4000 پرسنل داشته و در مناطق مختلف اسرائیل 11 شعبه دارد که همگی در مناطق اشغالی قرار دارند.

كمك به انتقال مهاجران یهودی به اسرائیل از دیگر كمك‌های نستله به اسرائیل است. نكته قابل توجه این است كه تنها مسلمانان نیستند که نستله را تحریم کرده‌اند؛ علی‌رغم ممنوعیت ورود کالاهای این شرکت به کشورهای عضو اتحادیه­ی عرب، سازمان‌های غیر مسلمان دیگری نظیر: UNISON بزرگ­ترین اتحادیه­ی انگلستان، Christian Aid یک گروه مسیحی و ... كالاهای شركت نستله را به خاطر جنایات اسرائیل، تحریم كرده‌اند. با این وجود متأسفانه کشور ایران جزء یکی از مراکز توزیع و حتی تولید کالاهای این شرکت در خاورمیانه است.

گفتنی است یکی از مهمترین محصولات این شرکت نسکافه است.

***

متن مکاتبه­ی صورت گرفته با مدیرعامل متروی تهران:

جناب آقای مهندس هاشمی

مدیرعامل محترم شرکت متروی تهران

با سلام؛

همان­گونه که مستحضرید، منطقه فلسطینی­نشین نوار غزه، تنها به جرم ایستادگی مردم مظلوم فلسطین در احقاق حق خود، در محاصرۀ شدید نیروهای متجاوز اسرائیلی قرار دارد. به خاک و خون کشیدن مردم بی­گناه و بی­سرپناه این منطقه، در کنار کمبود شدید مواد غذایی، آب بهداشتی، سوخت، قطع برق و ...، پیامدهای وضعیتی است که اسرائیل در غزه به­وجود آورده است.

این موضوع در کنار بی­تفاوتی مجامع بین­المللی، حمایت آمریکا از محاصره و کشتار فلسطینیان و ...، عزم جدی کشورهای اسلامی به­ویژه ایران را در این زمینه می­طلبد؛ اما متأسفانه مسئولان کشور نه­تنها اقدام مؤثری در این زمینه انجام نداده­اند، بلکه خودآگاه یا ناخودآگاه، به­طور غیرمستقیم، از موجودیت این رژیم نیز حمایت مالی کرده­اند!

در این خصوص می­توان به آزاد گذاشتن بازار وسیع ایران برای شرکت­هایی اشاره کرد که صهیونیست­ها در آن سهام­دار اصلی­اند و یا به طور علنی قسمتی از درآمدهای سالانه خود را صرف اهداف شوم رژیم اشغالگر قدس می­کنند.

شرکت «نستله»، مهمترینِ این شرکت­هاست. «نستله»، یک کمپانی تغذیه­ی بین­المللی است که اکنون در یک­صد کشور دنیا، 350 شعبه­ی رسمی دارد و محصولات غذایی نسکافه، سرلاک، مگی، کافی میت و ... از جمله تولیدات این شرکت در سطح جهانی است.

شرکت مزبور به عنوان یکی از بزرگترین شرکت­های تأمین­کننده­ی اقتصاد اسرائیل شناخته می­شود؛ متأسفانه در حالی­که ورود کالاهای این شرکت به ممالک عربی توسط اتحادیه­ی عرب تحریم شده است، نستله در ایران سال­هاست که فعالیت می­کند و حتی در ایران (نزدیکی شهر قزوین) کارخانه­ای نیز دایر کرده است!

از طرفی دیگر محصولات این شرکت به طور آزادانه در کنار محصولات دیگر تبلیغات وسیعی را آغاز کرده است. از جمله­ی این تبلیغات، ایستگاه­های مختلف متروست که بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگی را به این امر اختصاص داده است.

لذا خواهشمند است با توجه به موارد ذکر شده، نسبت به جمع­آوری تبلیغات فوق تا تاریخ 22/11/86 اقدام نمایید؛ در غیر این صورت، راساً نسبت جمع­آوری تبلیغات فوق از ایستگاه­های مترو اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

پیشاپیش از همکاری صمیمانه جنابعالی کمال تشکر را دارد .

با تشکر

16/11/86

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران

مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت ایران

 

 

 


یادداشت های مسافر در سه شنبه 23 بهمن 1386 و ساعت 01:02 ق.ظ
یادداشت های پیشین
+ جناب میرحسین، عاقبت به خیر شدید!+ احمدی نژاد در دام افتاد!+ هولوکاست!+ خشکسالی تقصیر دولت است!+ آزادی عقیده+ ساده زیستی تا کجا!+ ساده زیستی+ حال دل حیدر+ کدام دانشگاه اسلامی؟ ...+ راهیان نور!+ راهپیمایی در مترو!+ واقعا چه باید کرد؟+ چه باید کرد؟+ غربزدگی در شرق!+ حج را دریابید!

صفحات: