تبلیغات
صراط - مشروطه
مشروطه | تاریخ معاصر ,

به مناسبت 28 مرداد، سالروز تنفیذ قانون مشروطه

------------------------------------------------------------------------

... مرحوم سید کاظم یزدی و مرحوم شیخ فضل­الله نوری احساس کرده بودند که این، نمی­تواند با آنچه در کتاب و سنت آمده مطابقت داشته باشد. ولی خیلی­ها هم در تأیید مشروطه کتاب نوشتند، مثل سید موسی زرآبادی و ... البته بعدها خیلی از این­ها نظر اولیه­شان را نفی و ترد کردند، از جمله میرزا حسین نائینی، که ایشان دستور داد کتابش را جمع آوری کنند، وقتی که دید شیخ فضل­الله نوری را شهید کردند، مرحوم آخوند را ترور کردند، بهبهانی را ترور کردند، علماء را کشتند، آخرش هم رضاخان سرکار آمد ...

آن زمان علمای سنتی چیز دیگری می­خواستند، اما چیز دیگری شد! از اول هم همان چیز بود! منتها خیلی­ها نمی­دانستند چه چیزی دارد اتفاق می­افتد ... به قول یکی از رهبران مشروطه که گفته بود "سرکه انداختیم شراب شد!"

علت اجتماعی و موتور حرکت ظلم­ستیزی مشروطه روحانیت بود، اما تئورسین­های مشروطه همان روشنفکرها بودند و ریشه مشکل همین­جا بود ... مشروطه اصلاً ربطی به شرط و محدودیت و مقید شدن نداشت!

بعضی­ها می­گویند علماء مشروطه را به شرط مشروعه بودن می­خواستند!

اصلاً من معتقدم اگر می­شود خوک را ذبح شرعی کرد، مشروطه را هم می­شد مشروعه کرد! این شاید افراطی­ترین نظر باشد ولی من به مسئله مطلقاً معتقدم! ... شتر گاو پلنگ در عالم حیوانات پیدا نمی­شود! ... این دو تا را نمی­شود ترکیب کرد، ترکیب هم که بکنید سر از رضاخان در می­آورد!

در واقع تئوری، تئوری غلطی بوده است، چون قبول کرده بود که مردم بیایند رأی بدهند. آخر مقلد، مقلد ضعیف­النفس، که هزار نفر می­توانند او را بازی دهند، چه­طور می­شود تصمیم ­گیری را به او سپرد.

همین انتخابات خودمان را در نظر بگیرید، اگر کنترل شده نباشد؛ شما به خاطر ندارید؛ اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مثلاً رقاص آمده بود و چندتا اسلاید از خودش در حالات مختلف رقص گذاشته بود و می­خواست کاندیدا بشود! همین الان هم اگر یک رقاصه بیاید خودش را کاندیدای نمایندگی مجلس بکند مطمئن باشید رأی زیادی می­آورد!

... نمی­شود اصلاً! اسلام شوخی نیست که ارکان دین را بسپارید دست عوام­الناسی که هر را از بر تشخیص نمی­دهند! و مشکل این بود که علما این را پذیرفته بودند! و البته خودشان نمی­دانستند چه­چیزی را پذیرفته­اند! وقتی همین مشرطه­خواهان آن بلاها را سر علماء آوردند، شیخ فضل­الله را دار زدند، مرحوم آخوند را ترور کردند، مرحوم بهبهانی را کنار گذاشتند و بعد به شهادت رساندند، تازه معلوم شد! اما کار از کار گذشته بود ...

------------------------------------------------------------------------

پی­نوشت­ها:

۱- خیلی فکر کردم در مورد چه موضوعی بنویسم! کودتای 28 مرداد؟ 29 مرداد، سالگرد برقراری آتش­بس در جبهه ایران و عراق؟ و یا سالگرد تنفیذ قانون مشروطه؟

۲- دیروز خطیب نماز جمعه تهران از میان سه واقعه فوق فقط به اولی اشاره کرد!

۳- سعی می­کنم در روزهای آینده به مناسبت 29 مرداد، سالگرد برقراری آتش­بس در جبهه ایران و عراق، مطلب مفصلی در حواشی پایان جنگ بنویسم.

۴- کلیپ صوتی پیوست شده را حتماً به صورت کامل گوش کنید. اینجا

۵- خیلی­ها می­توانند صاحب صدا را تشخیص دهند؛ خیلی­ها هم نمی­توانند! به هر حال شادی روحش صلوات!

 


یادداشت های مسافر در شنبه 27 مرداد 1386 و ساعت 10:08 ق.ظ
یادداشت های پیشین
+ جناب میرحسین، عاقبت به خیر شدید!+ احمدی نژاد در دام افتاد!+ هولوکاست!+ خشکسالی تقصیر دولت است!+ آزادی عقیده+ ساده زیستی تا کجا!+ ساده زیستی+ حال دل حیدر+ کدام دانشگاه اسلامی؟ ...+ راهیان نور!+ راهپیمایی در مترو!+ واقعا چه باید کرد؟+ چه باید کرد؟+ غربزدگی در شرق!+ حج را دریابید!

صفحات: