تبلیغات
صراط - وداع!
وداع! | در محضر امام ,

سلام بر تو اى بزرگ‏ترین ماه خدا، و اى عید عاشقان حق.

سلام بر تو اى مهربان‏ترین هم­نشین از میان اوقات، و اى بهترین ماه در روزها و ساعات.

سلام بر تو اى ماهى كه در تو برآورده شدن آرزوها نزدیك گشته، و اعمال نیکو در آن فراوان است.

سلام بر تو اى هم­نفسى كه قدر و منزلتت بزرگ، و فقدانت بسیار دردناك است، و اى مایه­ی امید، كه دوریت رنج‏آور است.

سلام بر تو اى هم­دمى كه چون روی آوری مونسی مسرت بخشی، و چون سپرى شوى وحشت‏آور و دردناكى.

سلام بر تو اى همسایه‏اى كه دل­ها نزد تو نرم شد، و گناهان در تو نقصان گرفت.

سلام بر تو اى یاورى كه ما را در مبارزه با شیطان یارى کردى، و اى همنشینی كه راه­هاى احسان را هموار و آسان ساختى.

سلام بر تو كه چه بسیارند آزاد شدگان حضرت حق در تو، و چه سعادتمند است كسى كه حرمتت را به واسطه­ی خودت رعایت نمود.

سلام بر تو كه چه بسیار گناهان را از نامه­ی اعمال ما زدودى، و چه عیب‏ها كه بر ما پوشاندى.

سلام بر تو كه زمانت بر گنه­كاران چه طولانى بود، و در دل مؤمنان چه هیبتى داشتى.

سلام بر تو اى ماهى كه هیچ زمانى با تو برابری نکند.

سلام بر تو اى ماهى كه از هر نظر مایه­ی امن و سلامتى.

سلام بر تو كه مصاحبتت ناپسند و معاشرتت نكوهیده نیست.

سلام بر تو همچنان كه با بركات بر ما وارد شدى، و ناپاكى معاصى را از نامه­ی اعمال ما شستى.

سلام بر تو كه وداع با تو نه از باب خستگى، و فراغت از روزه‏ات نه به خاطر ملالت است.

سلام بر تو كه قبل از آمدنت در آرزویت بسر مى‏بردیم، و پیش از رفتنت بر هجرانت محزونیم.

سلام بر تو كه چه بدى‏ها به سبب تو از ما دور گشته، و چه خوبی­ها از بركت تو به سوى ما سرازیر شده.

سلام بر تو و بر شب قدرى كه از هزار ماه بهتر است.

سلام بر تو كه دیروز چه سخت بر تو دل بسته بودیم، و فردا چه بسیار مشتاق تو خواهیم بود.

و سلام بر تو و بر فضیلت تو كه از آن محروم گشتیم، و بر بركات گذشته‏ات كه از دست ما گرفته شد...

***

پی­نوشت:

1- آنچه از نظرتان گذشت، بخشی از مناجات چهل و پنجم صحیفه­ی سجادیه در وداع با ماه مبارک رمضان بود. متن کامل این مناجات را از اینجا دریافت کنید.

2- صحیفه­ی سجادیه را می­توانید در پایگاه اینترنتی عرفان بیابید.

خداوندا! ما اهل این ماهیم كه ما را به آن شرافت بخشیدى، و توفیق ادراكش را به ما عنایت فرمودى، آنگاه كه تیره‏بختان قدرش را نشناختند، و از بخت بدشان از فضلش محروم شدند. تویى که معرفت این ماه را به ما بخشیدی، و ما را به سوی سنت­های آن رهنمون شدى، و ما به توفیق تو به روزه و نماز آن برخاستیم، همراه با تقصیر، و در آن اندكى از بسیار را بجای آوردیم.

خداوندا! پس تو را سپاس در حالی که به بدی­هایمان اقرار می­کنیم، و به سهل‏انگاری­هایمان اعتراف داریم، در حالى كه در قلوبمان ندامتی قطعى، و بر زبانمان عذری صادقانه است، پس ما را به سبب اعتراف به تقصیر خود در این ماه، مزدى عنایت كن كه فضیلت‏هاى دلخواهمان را فراهم آورد، و جایگزین ذخیره‏های مورد علاقه­یمان باشد، و عذر ما را در كوتاهى از اداى حقّت بپذیر، و عمرمان را به ماه رمضان آینده كه در پیش داریم برسان، و چون ما را به آن رساندى، بر انجام عبادتى كه سزاوار توست یارى فرما، و به انجام طاعتى كه شایسته­ی آن ماه است موفق دار، و عمل صالحى را كه موجب ادای حق تو در این دو ماه رمضان گذشته و پیش­روی خواهد بود، به دست ما جارى فرما.

خداوندا! هر گناه كوچكى یا بزرگى كه در این ماه بدان دست زدیم، یا معصیتى كه بدان آلوده گشتیم، یا خطایى كه مرتكب شدیم، از روى عمد یا فراموشى، كه در آن به خود ظلم كرده یا حرمت دیگرى را بدان دریده باشیم، پس بر محمد و آلش درود فرست، و همه­ی آن­ها را در پرده­ی ستّاریتت بپوشان، و به بخششت از ما درگذر، و ما را به پیش دیده­ی شماتت كنندگان قرار مده، و زبان طعنه‏زنندگان را بر ما باز مكن، و ما را به كارى موفق بدار كه سبب ریزش گناهان و پوشاندن آن چیزى شود كه در این ماه بر ما نمى‏پسندى، به مهربانیت كه پایان ندارد، و احسانت كه كاستى نمى‏پذیرد.

خداوندا! بر محمد و آلش درود فرست، و اندوهمان را در از دست رفتن رمضان جبران كن، و روز عید و فطرمان را مبارك گردان، و آن را از بهترین روزهای عمرمان قرار ده، كه بهترین بخشش را به ارمغان آورد، و بیشترین زشتی­ها را بزداید، و گناهان پنهان و آشكار ما را مورد مغفرت قرار ده.

خداوندا! پایان یافتن این ماه را پایان یافتن خطاهایمان قرار ده، و به دنبال خارج شدنش ما را از بدی­هایمان خارج كن، و ما را از سعادتمندترین اهل این ماه، و پرنصیب‏ترین آنان، و بهره‏مندترین ایشان از خودت قرار ده.

خداوندا! هركه حق این ماه را آن طور كه شایسته است رعایت كرده، و احترامش را آنچنان كه باید حفظ نموده، و حدودش را به بهترین صورت بپاداشته، و از گناهانش به درستی پرهیز كرده، یا به وسیله­ی كار خیر به تو تقرب جسته، كه خشنودیت از وى را فراهم آورده، و رحمتت را متوجه او نموده، پس مانند آنچه به او بخشیدى از توانگرى خود به ما ببخش، و چندین برابر آن را از فضل خود به ما عطا فرما، چراكه فضلت كاستى نگیرد، و خزائنت نقصان نپذیرد بلكه افزون مى‏شود، و معادن احسانت از بین نمى‏رود، و همانا عطاى تو گوارا عطایى است.

خداوندا! بر محمد و آلش درود فرست، و همانند پاداش آنان كه تا روز رستاخیز این ماه را روزه گرفته‏اند، یا به بندگى تو در آن توفیق یافته‏اند، به ما عنایت فرما.

خداوندا! در این روز فطر كه آن را براى اهل ایمان عید و شادى، و براى اهل آیین خود روز اجتماع و گردهمایى قراردادى، به درگاهت توبه مى‏كنیم، از هر معصیتى كه مرتکب شدیم، یا هر كار زشتی كه به آن دست زدیم، یا اندیشه­ی سوئى كه در دل داشتیم، مانند توبه­ی كسى كه قصد بازگشت به گناه را ندارد، و پس از توبه به جانب هیچ خطایى برنمى‏گردد، توبه­ی پاك و خالصى كه از شك و تردید پیراسته باشد، پس آن را از ما بپذیر، و از ما راضى شو، و ما را بر آن استوار بدار.


یادداشت های مسافر در چهارشنبه 18 مهر 1386 و ساعت 08:10 ق.ظ
یادداشت های پیشین
+ جناب میرحسین، عاقبت به خیر شدید!+ احمدی نژاد در دام افتاد!+ هولوکاست!+ خشکسالی تقصیر دولت است!+ آزادی عقیده+ ساده زیستی تا کجا!+ ساده زیستی+ حال دل حیدر+ کدام دانشگاه اسلامی؟ ...+ راهیان نور!+ راهپیمایی در مترو!+ واقعا چه باید کرد؟+ چه باید کرد؟+ غربزدگی در شرق!+ حج را دریابید!

صفحات: